herding_breed_2023
THROUGH DECEMBER, 2023 |
||||
Herding Group |
||||
Australian Cattle Dogs |
|
|
|
|
|
720 |
GCHG CH Dawn Heir's Walk' N On By |
(M) |
K Defrese/M Youmans-Griffith/L Youmans |
|
424 |
GCHG CH Royal's N Sage Creek Whiskey Bizness |
(M) |
M Doty/J Doty |
|
385 |
GCHS CH Every Rose Has Its Thorn At Relyt-Willowbrook |
(M) |
E Crady/S Perry-Hinkle/K Deblasio/T Crady |
|
363 |
GCHG CH Three Oaks The Big Chill |
(M) |
D Heywood/J Heywood |
|
332 |
GCHG CH JDI Taylryder Ewe Bet I'M Serious RATN TKN |
(M) |
S Fontenot |
|
308 |
GCHS CH Kokopelli's N Kurpas' You'Re Bacon Me Crazy |
(M) |
H Warn/J Rowland/K Griffith |
|
247 |
GCHB CH Twin Springs N Blue Chip Farms Rocky Mountain High |
(M) |
T Mccarthy/A Peters/R Hitesman |
|
230 |
GCHB CH Playing With Fire At Relyt-Willowbrook |
(M) |
E Crady/K Rickard/S Perry-Hinkle/T Crady |
|
182 |
GCHG CH Eli, The One To Relyt Willowbrook |
(M) |
E Crady/S Perry-Hinkle |
|
151 |
GCHB CH Maximus We Were Cut From The Same Stone |
(M) |
J Lewis/L Tackett |
Australian Shepherds |
|
|
|
|
|
3529 |
GCHP CH Northbay Xsell That's A Wrap |
(F) |
B Evans |
|
886 |
GCHS CH Elite Paramount Crime Spree |
(F) |
V Yarber/M Blake/K Yarber |
|
788 |
GCHP2 CH Lk Michigan I'M Your'S |
(M) |
M Boomsliter/R Boomsliter |
|
707 |
GCHG CH LK Michigan Dream It Anyway |
(M) |
A Sheperd |
|
685 |
GCHG CH Stone Ridge Foolish Pleasure TKN |
(M) |
J Cannon/D Cannon/C Cannon |
|
624 |
GCHS CH Sublime's Fan The Fire Of Limelite |
(M) |
A Mcclure/A Tavares Iii/M Mullin |
|
621 |
GCHB CH Hhk Make It A Double |
(M) |
A Hammons/K Hammons |
|
581 |
GCHS CH Makita's As The Crow Flies By Gulfstream |
(F) |
K Churchill /K Catterson |
|
487 |
GCHG CH Watermark Frat Party CGC TKN |
(M) |
J Parnell/A Parnell/H Gould |
|
422 |
GCHS CH Spring Fevers Crowning Achievement |
(M) |
K Peart/S Scott/P Peart |
Bearded Collies |
|
|
|
|
|
262 |
GCHS CH Scott's Georgia On My Mind |
(F) |
C Wathen/S Olivera/T Wathen/J Olivera |
|
165 |
GCHB CH Corimist Destiny Awaits |
(F) |
J Osterbauer/S Collings Howe |
|
141 |
GCHB CH Meadows' Turn The Paige RN CA |
(F) |
J Kempster/B Sawka |
|
119 |
GCHS CH Mccrystal Forever Timeless |
(M) |
K Webb |
|
104 |
Aberlour's Travels With Charlie |
(M) |
D Mieras |
|
101 |
GCHB CH Wigglesworth Aberlour Black Magic |
(M) |
S Ipser/D Mieras |
|
87 |
GCHS CH Kaboodle Soulmate For Strathearn RA HT OA NAJ BCAT |
(M) |
T Dixon/L Campbell/A Gracie |
|
82 |
GCH CH Valle De Beraka Kadosh |
(M) |
C Desmond/M Carrillo Cardoso/M Carrillo Cardoso |
|
76 |
GCHB CH Sweetwater's A Ribbon At A Time CGC TKN ATT |
(M) |
D Furlow/L Furlow |
|
61 |
GCHS CH Meadows Turn Back Time |
(M) |
B Wyant |
Beaucerons |
|
|
|
|
|
357 |
GCHS CH Outwit Des Gardiens D'Apollinaire |
(M) |
D Johnson/A Robertson/G Johnson |
|
269 |
GCHS CH Pavo Platoon Des Monts Du Lac FDC CAX FCAT2 CGCA CGCU TKN ATT |
(M) |
A Borman/E Iglesias Borman |
|
259 |
GCHG CH Regale's Casino Royal Definitely A Winner |
(F) |
K Muller/A Mclaughlin/G Sharp/T Carter |
|
115 |
GCHS CH Regale's Right On Time |
(M) |
K Muller |
|
106 |
GCH CH Solstice Du Joie De Vie RN CA BCAT DN CGCA CGCU TKI VHMA |
(M) |
R Miller/A Robertson |
|
74 |
GCH CH Stoique Cendre De La Noe D'Orient CA BCAT CGC |
(M) |
K Phillips |
|
72 |
GCHB CH Reussite Du Joie De Vie Adventure CGC |
(M) |
J Gassen |
|
57 |
GCH CH Birdwing Sunshine On My Shoulders RN HT FDC CA BCAT CGC TKN ATT FITB |
(F) |
E Seelinger |
|
54 |
GCH CH Dissonance Valley Of King'S CD RE TKN |
(M) |
R Marshall/S Perry/L Salley |
|
47 |
GCHB CH Pride D Matcho Du Chateau Rocher HT BCAT |
(M) |
S Reid/C Goddard |
Belgian Laekenois |
|
|
|
|
|
46 |
GCH CH Kettle Moraine Teeko SWN DM DS AM AS CGCA CGCU TKI |
(M) |
V Bouchillon/A Guenane |
|
24 |
GCHB CH Safron D'Luxueux |
(F) |
W Sands Jr/W Sands Iii |
|
17 |
GCH CH Pilote Prive D' Eroudur CM FDC SCA SIN SBN RATO CGC TKN |
(M) |
B Arney |
|
14 |
GCHB CH Tikal's La Beurette CAA BCAT |
(F) |
A Guenane |
|
7 |
CH Prosecco D'Luxueux |
(M) |
D Wade/M Reeves/J Anastas |
|
6 |
CH Tikal's Fortune Teller DCAT TKN |
(F) |
L Wright/S Wright |
|
6 |
Kettle Moraine Kai |
(F) |
T Peterson |
|
5 |
CH Quelle Aubaine D'Eroudur CM PT BCAT CGC ATT FITB |
(F) |
K Broere |
|
5 |
Sauge D'Luxueux |
(F) |
G Whitman |
|
4 |
Pinot Noir D'Luxueux |
(M) |
P Woicek/M Woicek |
|
4 |
CH Ivy Vom Wasserlosen Tal |
(F) |
A Guenane |
Belgian Malinois |
|
|
|
|
|
436 |
GCHG CH Darkhorse Release The Kraken NAJ NF |
(M) |
V Bradley/T Forde/T Matteson |
|
314 |
GCHP CH Broadcreek's Darth Vader Of Darste |
(M) |
P Conklin/D Conklin/L Legg/S Legg/M Kornfeld/E Kornfeld |
|
115 |
GCHG CH Gamedaze Goli Hit A Home Run BCAT |
(M) |
P Hoerster |
|
114 |
GCHS CH Darkhorse Warning Shot CGCA CGCU TKA |
(M) |
V Albright |
|
101 |
GCHG CH Broadcreek's Walk The Line CGC TKN |
(M) |
D Benedict/R Modeszto |
|
97 |
GCHS CH Broadcreek's I Am The Tornado CA BCAT |
(F) |
S Legg/E Kornfeld/D Kornfeld/L Legg |
|
81 |
GCHB CH Broadcreeks's Soteria For Lacey |
(F) |
J Lacey-Black |
|
77 |
GCHB CH Place2b Kylo Ren The Force Awakens |
(M) |
K Leary |
|
63 |
GCHB CH Maski Du Van Lappeenranta Jumbo CD BN HSCs |
(M) |
E Aghbashian/A Mackay |
|
61 |
GCHB CH Alouette's Colton Carrillo BCAT CGC TKN |
(M) |
L Brazil/K Greenwood |
Belgian Sheepdogs |
|
|
|
|
|
267 |
GCHB CH Sarron Notorious CD BN RI FDC FCAT CGCA CGCU TKN |
(F) |
S Swabb |
|
184 |
GCHG CH Cibola's Del Sol At Kodar CD RA CA FCAT |
(F) |
S Phillips/M Andric |
|
168 |
GCHG CH Sans Brancos Karate Kid RN PT |
(M) |
M Jones/T Votava/A Jones/K Kikuyama |
|
152 |
GCH CH Adagio's Justified Mika Liswyn |
(M) |
K Sutton/L Leffingwell |
|
141 |
GCHS CH Hobbiton's Defying Gravity At Wildmour BN RA CAA FCAT SWN CGC |
(F) |
K Matson |
|
115 |
GCHS CH Mika Uptown Girl Liswyn |
(F) |
K Sutton, Dvm/L Leffingwell/S Niemeck |
|
108 |
GCHG CH Dojo's You Shook Me All Night Long |
(M) |
D Hayes |
|
97 |
GCHS CH Takishan Rockin' The Night At Monvieux |
(M) |
C Rossman/I Rossman/B Freedman/L Goldstrom |
|
88 |
GCHS CH Adagio's In The Dark Of The Night Del Oso CGC TKN |
(M) |
L Black |
|
81 |
GCHG CH Adagio N Belbrook's Esprit De Fantasia CGC |
(F) |
A Mcartor/K Sutton/R Rabenberg |
Belgian Tervuren |
|
|
|
|
|
361 |
GCHG CH Sky Acres Restricted Airspace |
(M) |
M Edling |
|
231 |
GCHS CH Windsong Bonheur Well Spirited RN DN CGC TKN |
(F) |
T Stone/B Donoho/M Schubert/A Dickens |
|
207 |
GCHS CH Dreamfetcher's Skyward With A Smile BN FDC CA FCAT ACT2J CGC TKN |
(M) |
P Murphy/K Murphy |
|
177 |
GCH CH Fox Hollows Camarade Nyx CD BN RM HSAs FDC SBN SHDN CGCA CGCU TKN ATT |
(F) |
D Boehm/J Miller-Marquez |
|
127 |
GCHB CH Side Quest Of Anduin HSAs DCAT SWE SIAE SHDN |
(M) |
T Pruss/L Friedow |
|
125 |
GCHG CH Blackfyre Never Ending Wyld Ryde CGCA ATT |
(M) |
K Cowdrey |
|
86 |
GCHP CH Timberwind's Magical Mystery Tour CD PCD BN RA PT FDC NA NAJ OAP OJP NF OFP CAX DCAT CGCA CGCU TKN ATT |
(M) |
P Murphy/K Murphy |
|
81 |
GCHB CH Monarch's Daydreamer At Saracen HSAs |
(M) |
E Harding/N Mc Clure |
|
79 |
GCHB CH Coko's Humans Bow Down BCAT TKN |
(F) |
C Waldvogel/R Cosenza |
|
75 |
GCHB CH Firefly One Man Show |
(M) |
J Flasher |
Bergamasco Sheepdogs |
|
|
|
|
|
81 |
GCHB CH Silver Pastori Cybele Dell Albera CGC |
(F) |
D Defalcis |
|
70 |
GCHB CH Silver Pastori Faunus Dell Albera |
(M) |
D Defalcis |
|
64 |
GCH CH Herdabout Kiodoro Dell' Albera ATT |
(M) |
I Senedak |
|
61 |
GCHB CH Ghita Della Luna Di Lana BCAT |
(F) |
S Pickerill |
|
50 |
GCH CH Loriana Di Valle Scrivia RN |
(F) |
W Margon |
|
48 |
GCH CH Spellbound's Maisie Blaise |
(F) |
N Kure/E Hill |
|
40 |
GCH CH Alp Angel's Martensa OA NAJ NF TKN |
(F) |
J Dell'Orfano |
|
38 |
GCHS CH Shabby Chic Adrastos Albera ATT |
(M) |
I Senedak/F Gonzalez-Bass |
|
29 |
GCHB CH Shabby Chic Bria Albera ATT |
(F) |
I Senedak/F Gonzalez-Bass |
|
13 |
GCH CH Shabby Chic Casanova Albera |
(M) |
R Meyers |
Berger Picards |
|
|
|
|
|
422 |
GCHS CH Eclipse Ace In The Hole |
(M) |
C Ruppenthal/D Beadle/G Thomas/B Thomas |
|
169 |
GCHG CH Olivier De La Vie En Rose CGC |
(M) |
B Rosin/G Douglas |
|
124 |
GCHP CH Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC |
(F) |
D Beadle/N Sedlacek/J West/M Beadle |
|
82 |
GCHS CH Chebaco-Otterwise R Ewe Ready |
(F) |
S Bushrod/E Hackett |
|
72 |
GCHB CH Eclipse Sierra Karmaisabitch |
(F) |
E Lucas |
|
58 |
GCH CH Crossroads Strange Magic Mordhaglenn FDC TT CGCA |
(F) |
S West |
|
53 |
GCHB CH Pic D'Arlee Panache |
(F) |
J Finkel |
|
47 |
CH Sportingfields Eclipse Legally Blonde |
(F) |
J Baker/D Samuelson/A Giles/Martin/D Beadle |
|
42 |
GCH CH Caidean's Doubled Throwbac A Whiskey At Ink Spot'S CGC TKN |
(M) |
L Garrison/S Fogarty/D Donohue |
|
33 |
GCH CH Eclipse Keepin' Her Anyway |
(F) |
M Slade/D Beadle |
Border Collies |
|
|
|
|
|
1335 |
GCHP CH Rising Star's Happy One CGC TKI |
(M) |
M Tobias/J Aniskoff |
|
537 |
GCHP CH Jbk The Battalion Of A&M At Baletka CGCA CGCU TKN |
(M) |
D Baletka/J Keener |
|
511 |
GCHP CH Stonewood's Living Proof Of Fenwick |
(F) |
K Hollengreen |
|
371 |
GCHS CH Shorewind-Holther's Pinball Wizard CGC TKN ATT |
(M) |
N Baron |
|
365 |
GCHG CH Bold North Sporting Fields Aff'Air To Remember BN RI PT NA NF CGCA TKI |
(F) |
R Koeger/D Samuelson/Z Koeger/D Butt-Einck |
|
297 |
GCHG CH Timeless's Mr. Macgregor Of Brittemar CGC |
(M) |
E Wagner/K Halcom |
|
248 |
GCHP CH Mvr Diamonds In The Rough CGC TKN |
(M) |
J Despot/K Marquardt |
|
242 |
GCHG CH Keon's The Biggest Wave |
(M) |
K Divari/A Tsagarakis |
|
199 |
GCHG DC Avatar's Notorious Playboy Of Bayshore RN HSAd HSBds HSDs HIAds HIBd HXAds HXBd HSAsM DJA |
(M) |
D Smith/K Halcom/S Einck-Paul/F Baylis |
|
189 |
GCHS CH Sporting Fields Bred For Success PT THDN CGC TKN |
(M) |
V Scofield/D Butt/A Giles/D Samuelson |
Bouviers des Flandres |
|
|
|
|
|
390 |
GCHS CH Quiche's Shadow Hunter CGC TKN |
(M) |
E Paquette/J Garrison/D Morrill/V Valdez/L Paquette |
|
372 |
GCHG DC Ace's Chain Reaction HXAds HXBd |
(M) |
J Reifschneider/S Mcdaniel/K Libertore/T Libertore |
|
169 |
GCHS CH Terra's Harry Victor |
(M) |
T Burian-Creel/S Deflorio |
|
158 |
GCHB CH Calm To The Silver Moon And Back |
(F) |
C Calm |
|
151 |
GCHB CH Jasms's Light Up The Night |
(M) |
J Vaughn/R Gschwender/G Vaughn |
|
140 |
GCHS CH Ghostwind Etched In Stone At Donlee CGC TKN |
(F) |
S Holt/C Johnson |
|
90 |
GCHB CH Terra's Utterly Priceless |
(F) |
S Fisher/T Burian-Creel |
|
89 |
GCHS CH Cassiopeia's Lance Of Ivanhoe |
(M) |
S Mullen |
|
80 |
GCHB CH Margaux's Black Gold At Zaza |
(M) |
P Martin |
|
80 |
GCH CH Terra's Sparkle N Shine |
(F) |
C Langley/T Burian-Creel |
Briards |
|
|
|
|
|
305 |
GCHG CH Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink |
(M) |
T Millner/M Millner/B Weber/B Weber |
|
201 |
GCHG CH Celebra's Never Bambam At Bear Manor BCAT |
(M) |
J Feldman/C Leigh |
|
121 |
GCHS CH Fairytale's Ria Verde |
(F) |
O Smith |
|
111 |
GCH CH Deja Vu Popsakadoo Say Yes To The Dress |
(F) |
P Price/D Dube/T Miller |
|
80 |
GCH CH Sendero's Playing With Fire |
(M) |
M Millner/J Scott/G Conradt/T Conradt |
|
65 |
GCHG CH Tambrie's Potion Number Nine |
(F) |
M Warcholik/J Deaver/T Scott |
|
60 |
GCH CH Popsakadoo Deja Vu Slave To Fashion |
(M) |
M Timlin/T Miller/D Dube |
|
57 |
GCHB CH Fairytale's Oxford BN RA CGC |
(M) |
O Smith |
|
33 |
GCHB CH Sagi P.S. I Love Ewe BCAT CGC TKN ATT |
(M) |
K Matlaga/M Quigley |
|
28 |
GCH CH Tambrie's Right Place Right Time |
(M) |
T Scott |
Canaan Dogs |
|
|
|
|
|
105 |
GCHS CH Revelation Adiva Aviva Of Samara |
(F) |
P Rosman/P Vulliet |
|
67 |
GCHB CH Revelation Aharon Aviv BCAT CGC TKN |
(M) |
R Vargas/M Vargas |
|
49 |
GCH CH Odyssey's Kuma Of Farsight RN BCAT CGCA TKN FITB |
(M) |
J La Prade |
|
31 |
GCHB CH Jaykay Fearless Defender At Bandersnatch Rosendogs FDC TKN |
(F) |
A Pough/J Rosenthal |
|
30 |
GCH CH Eastlands Revelation Ellenni Ephraim Hadash FCAT CGC FITB |
(M) |
C Dodson/D Golden/L Cipriotti |
|
19 |
CH Woodland West's Front Runner |
(M) |
K Clark |
|
16 |
CH Relic's I Am Kanaan |
(M) |
A Preston |
|
16 |
GCHB CH Pleasant Hill Regal Ladonna Of Eastland |
(F) |
K Shank/R Moore/C Shank |
|
12 |
CH Tahoe Ascend's Lady Freya Of High Desert CDX RA CGC |
(F) |
L Alton/C Franz |
|
10 |
GCH CH Velikayas Sh Yayin Shen Ari CA FCAT5 |
(M) |
C Dodson/D Golden |
Cardigan Welsh Corgis |
|
|
|
|
|
1453 |
GCHP2 CH Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC |
(M) |
G Roach/M Stahr |
|
1390 |
GCHP CH Redbud Across The Universe |
(M) |
B Flood/C Mazepink/J Crenshaw |
|
728 |
GCHP CH Xiv Karat Come Hel Or High Water CGCA TKN |
(M) |
P Mccoy/S Hurst |
|
523 |
GCHG CH Glasshouse Can'T Fight This Feeling At Nsr CGC |
(F) |
J Cornish/M Cornish/V Cornish/L Frost |
|
518 |
GCHG CH Boss Is Hanky Panky At Kingsbury |
(F) |
J Glenn/D Glenn/C Connor |
|
371 |
GCHB CH Aurigan Reallife Shelby |
(F) |
D Phillip/M Perry |
|
234 |
GCHS CH Cavalier Colette |
(F) |
A Maley/M Mcmichael/D Irby |
|
181 |
GCHB CH Rubad Hedfan |
(F) |
E Myers/N Willoughby |
|
162 |
GCHB CH Laguna Dios Likewise! |
(M) |
D Beale |
|
151 |
GCHP CH Xiv Karat A Date To Remember RN FDC CGC TKN |
(M) |
A Miller/H Miller/S Hurst |
Collies (Rough) |
|
|
|
|
|
729 |
GCHG CH Sylvan Argent Fire On Fire |
(M) |
C Hukill/M Bromley/M Martinez/C Bossart/C Dubois |
|
595 |
GCHG CH Southland Aurealis Island Nights |
(M) |
D Falk/J Falk/M Conahan/S Cheatham/L Falk |
|
375 |
GCHB CH Fantasy's A Thousand Stars |
(F) |
D Holland |
|
368 |
GCHG CH Moxie's Rocknrolla |
(M) |
M Barber/A Evans |
|
352 |
GCHS CH Tapestry Reminiscing |
(F) |
L Finken/S Finken |
|
288 |
GCHS CH Aurealis Play For Keeps |
(M) |
D Falk/L Falk/J Falk/M Conahan |
|
285 |
GCHP CH Pleasant Acre Blue Moon |
(M) |
H Hector/M Hector/M Shingle/A Lude/R Reed |
|
266 |
GCHS CH Heatherfield Black Tie Affair |
(M) |
H Luster |
|
220 |
GCH CH Limerick Angel Vision |
(F) |
A Sobczak |
|
198 |
GCHB CH Spectrum Arrowhill Dreamcatcher CD HSAd HSBs HSDs HIAs HIDs HXDs HSAsM FDC |
(F) |
L Greer/J Satyavelu |
Collies (Smooth) |
|
|
|
|
|
425 |
GCHG CH Markos Top Gun |
(M) |
M Markovich |
|
418 |
GCHS CH Shepherds' Mission & Chrysalis Raise Your Glass |
(F) |
T Jacobs/G Jacobs |
|
362 |
GCHG CH Headline's Flair For The Dramatic ACT1 |
(F) |
T Sutter/C Sutter |
|
337 |
GCHP CH Creekwood Hot D'Amn HT |
(M) |
R Reed/R Luster Jr/V Mehr/H Hector/M Hector |
|
332 |
GCHG CH Ceilidh's If I Can Dream |
(M) |
C Robinson/M Elliott/P Brown |
|
234 |
GCHG CH Travler's Book Of Shadows PT |
(F) |
R Tehon/K Reppert |
|
193 |
GCHS CH Fleur-De-Lis's Sun Frost |
(M) |
C Kawabata |
|
188 |
GCHS CH Tercan 'N Zandria's Spin The Bottle CGC TKN |
(M) |
C Hunter/A Erb/D Justice/J Justice |
|
180 |
GCHG CH Moonwind Finding Neverland |
(M) |
A Dees/L Chaplain/K Obrien/J Surkand/S Niemeck/M Elliott |
|
177 |
GCHG CH Demuir Heiress At First Light |
(F) |
J Wittman/J Tenneson/L Group |
Entlebucher Mountain Dogs |
|
|
|
|
|
17 |
GCH CH Snickers Saga Of Brunswick RA CGC TKA FITG |
(M) |
R Hahn/J Schuff |
|
6 |
Magic Von Adhem |
(F) |
K Barks |
|
3 |
GCHS CH Maribo Muffin Of Brunswick RE SCN SIN SEN CGCA TKP |
(F) |
R Hahn |
|
3 |
Nate Von Adhem |
(M) |
C Barks |
|
2 |
CH Blue-Jay's Honeybee |
(F) |
P Lacker/A Lacker |
|
2 |
GCHG CH Neo Of Brunswick RN SCN SIN SEN CGCA TKP FITB |
(M) |
R Hahn/T Lilliedoll/J Schuff |
|
1 |
Excel-Ent's Commander D Geordi OF SWN SCA SEA DN CGC TKN |
(M) |
J Mackay/P Mackay |
|
1 |
CH Qarma Uit 'T Hollandse Entlinest |
(F) |
P Lacker/D Lacker/A Lacker |
|
1 |
CH Lisianthus Von Adhem CGC TKI |
(F) |
J Vincent |
Finnish Lapphunds |
|
|
|
|
|
229 |
GCHG CH Lapinkaunis I Want It All |
(M) |
J Barbour/D Nash/C Minnier |
|
220 |
GCHS CH Midnight White Sugarok Strut My Stuff At Nallie'S CGC |
(M) |
S Hall/A Barbas/L Tofani |
|
184 |
GCHB CH Sugarok Magical Mystery Tour |
(M) |
L Marden |
|
155 |
GCHS CH Nordicsol Don'T Stop Me Now |
(M) |
J Olson |
|
130 |
GCH CH Midnight Island Yo Banana Boy TKN |
(M) |
I Beck/J Barbour/R Rautio |
|
97 |
GCHS CH MACH2 Sugarok Magic Mike UDX2 OM2 MXG MJC XF T2B CGC TKI |
(M) |
L Paglini/B Barnett |
|
96 |
GCHB CH Midnight White Be Prepared |
(M) |
C Test Roberts/L Tofani |
|
95 |
GCHB CH Epic Sugarok Charlie Bear |
(M) |
J Loy/J Crawford |
|
58 |
GCHS CH Midnight White Sign Of The Times At Ursa Minor |
(M) |
I Eaton/D Metcalf/L Tofani |
|
52 |
GCH CH Solle Nordicsol Wanna See You Smile BCAT CGCA TKN |
(F) |
K Aguilar /M Aguilar |
German Shepherd Dogs |
|
|
|
|
|
1541 |
GCHG CH Kaleef's Mercedes |
(F) |
C Wilhelmy/S Moses Combs |
|
870 |
GCHG CH Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN |
(M) |
K Barrow/J Parnell/P Zapf/A Funk |
|
359 |
GCHS CH Trademark's Fantasy Of Magens Bay BCAT |
(F) |
V Symonds/L Reynoldson |
|
339 |
GCH CH Candia's Redneck Crazy V Surigo RN TC |
(M) |
C Zumwalt/N Godek-Mcdonald/C Malo |
|
243 |
GCHS CH Keytown's Pictures Of Lilly |
(F) |
P Martin/A Shea/L Gale |
|
197 |
GCHB CH Riverrocks Serendipity V. Anne-Isle |
(F) |
Z Rockentein/C Heiman |
|
194 |
GCHB CH Hylock's Ariel V. Zukerdok |
(F) |
L Anderson/C Anderson |
|
182 |
GCHB CH Franken's Some Like It Hot Of Tara RN CGC TKI |
(F) |
D Schannen |
|
169 |
GCHB CH Cross Timbers Gunnison Long's Peak RN CGC TKN |
(M) |
C Smith/C Ohern/E Nellis/N Nellis |
|
155 |
GCH CH Norberge's C'Est Si Bon Of Clayfield PT |
(M) |
P O'Dell/S Avery/M Avery |
Icelandic Sheepdogs |
|
|
|
|
|
200 |
GCHB CH Mack Hill Ryo Of Caradoc RN CA BCAT CGC |
(M) |
S Williams-Sucky/B Williams |
|
117 |
GCHB CH Lukehaven Trivia's Crisp And Cold Vetur CGC |
(M) |
J Deguire |
|
85 |
GCHB CH Kessel Run Alspori King In The North RE NAP SWN SEA SBA CGC TKA |
(M) |
T Schomer/K Hynes |
|
79 |
GCHB CH Vali's Double Or Nothing CA DCAT CGCA TKA |
(M) |
L Dauro/L Murner |
|
78 |
GCH CH Caradoc's Vali Singin' In The Rain |
(F) |
L Dauro |
|
72 |
GCH CH Red Cedar Tri-Star Sevy RN |
(M) |
B Bishop/G Vannini |
|
51 |
GCHG CH Havi Aus Vinkona |
(M) |
V Maros |
|
46 |
GCHB CH Aurvandil's To Boldly Go Trauster RN FDC FCAT2 ACT1J CGCU TKN ATT |
(M) |
S Terrant |
|
45 |
GCH CH Fire N' Ice Take A Look At Me Now |
(M) |
S Freeman/K Freeman |
|
41 |
GCHG CH Woodland Realm's Red Sky At Night RI FDC OA OAJ NF ACT1 DN |
(M) |
M Ridenour/T Kocab |
Miniature American Shepherds |
|
|
|
|
|
1091 |
GCHP CH Alta Oceans Symphony Of The Seas |
(F) |
V Nilsson |
|
876 |
GCHG CH Treasures Lookin4booty Onthe Wild Side@Cedarvalley |
(M) |
K Gardner/V Hovan/T Gallegos |
|
753 |
GCHP CH Blue Elk Beginning Of An Icon |
(M) |
B Huntington |
|
622 |
GCHP CH Dynasty's Ember's Living Legend CGC |
(F) |
K Johnson/A Debraganca/J Debraganca |
|
465 |
GCHG CH Blue Elks Missing Piece TKN |
(F) |
A Senek/G Senek |
|
417 |
GCHP2 CH Applewood's I Will Survive |
(M) |
E Friedman-Smith/M Crepeau/C Smith |
|
390 |
GCHS CH Abingtons I See Blue Ice |
(F) |
P Cutler/S Denman/K Denman-Keel |
|
316 |
GCHG CH Alta Oceans Titanic |
(M) |
D Deluca/D Johnson-Murphy/V Nilsson |
|
245 |
GCHB CH Wiggle Rump Kiss Me Quick TKN |
(F) |
M Rinehart |
|
236 |
GCHS CH Abingtons Never Have I Ever |
(F) |
P Cutler |
Mudik |
|
|
|
|
|
315 |
GCHG CH Twisted Acres Ride My Seesaw CM8 |
(M) |
R Ingersoll |
|
159 |
GCHB CH Hilarow Never Not Naughty Neska CM3 CD BN RN CGC |
(F) |
M Moore |
|
156 |
GCHB CH Mcpotter's Creek's Emerald |
(F) |
G Myers/B Myers/R Myers |
|
144 |
GCH CH Hilarow Nuff Ruff-N-Ready Teddy CM2 TKN |
(M) |
C Protheroe-Hildebrand |
|
81 |
GCHB CH Graves Farm Where Do We Go CM2 CD BN RI FDC CAA FCAT2 RATN TKA ATT |
(M) |
S Hellberg |
|
69 |
GCH CH Bonum Et Malum Wodan Gryffin CGC TKN |
(F) |
E Brooks |
|
62 |
GCH CH Twisted Acres Wish Upon A Star |
(F) |
K Kingsland/R Ingersoll |
|
55 |
GCH CH Graves Farm's Sippin' On Shiner CGC |
(M) |
C Brooks/D Graves |
|
54 |
GCH CH Twisted Acres Play That Funky Music |
(M) |
G Stephenson/R Ingersoll |
|
40 |
GCH CH Mcpotter's Creek's Illes |
(M) |
T Mckinley/D Graves |
Norwegian Buhunds |
|
|
|
|
|
432 |
GCHG CH Cloudpointe Ringside Gossip |
(M) |
A Mclaughlin/G Sharp/O Stensen |
|
77 |
GCHB CH Windsong When You Wissh Upon A Star BN RI CGC TKN |
(M) |
R Fowler/J Fowler/A Fowler |
|
54 |
GCHB CH Fabrajs Bravely Bewitching |
(F) |
T Kenyon/C Kenyon/M Kenyon |
|
33 |
GCH CH Fabrajs Enchantingly Loyal CGC TKN |
(M) |
P Adcox |
|
29 |
GCH CH Tsarshadow He Who Dares |
(M) |
D Belter/D Deeley |
|
26 |
GCH CH Cloudpointe's Carpe Diem |
(M) |
M Kenyon/T Vanetten/T Kenyon/A Mclaughlin |
|
22 |
GCH CH Riverhund Kyon Mischief Un-Managed |
(F) |
K Hayes/K Hayes/O Hayes/A Martins |
|
19 |
GCHS CH Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RM2 RAE3 TKN CD-V VSWB |
(M) |
M Mathews/J Dearth/S Bates/A Mclaughlin |
|
18 |
GCH CH Fabraj's Aksel |
(M) |
J Cocoros |
|
18 |
CH Kyon's Heidi Perledatter |
(F) |
C Forsyth |
Old English Sheepdogs |
|
|
|
|
|
308 |
GCHG CH Bagatelle Rainbow Moon |
(F) |
R Corbett/B Charest/J Charest |
|
202 |
GCHG CH Love'N Stuff One For The Road |
(M) |
M Marshall/K Marshall |
|
184 |
GCHS CH Bugaboo's Let It Be |
(M) |
C Johnson/H Johnson/D Johnson/M Johnson/T Johnson |
|
140 |
GCHS CH Shaggy Stars The Thunder Rolls |
(M) |
C Furtado/J Furtado/L Gallagher |
|
133 |
GCHB CH Bagatelle Master Of The Moon |
(M) |
L Emrich/J Charest/B Charest |
|
111 |
GCH CH Ken-Bear's Blue Eyes Crying In The Rain |
(M) |
T Heim/M Heim/C Drummonds |
|
108 |
GCH CH Wynsilot's Rock Of The Ages At Silverspar |
(M) |
L Smith/D Meyer/D Meyer |
|
89 |
GCHB CH Tana's Orange Crush RN TKI |
(F) |
M Buzhaker/B Vesel-Dodds |
|
78 |
GCH CH Celtic Cross Bright Moon At Snowdowne |
(M) |
D Ellis/D Freiheit/C Grady |
|
64 |
GCHS CH Peek-A-Boo's Emma Stone |
(F) |
J Caplan/G Caplan |
Pembroke Welsh Corgis |
|
|
|
|
|
1213 |
GCHS CH Beaumanor Brogan Charlotte |
(F) |
R Herrick/M Carroll |
|
473 |
GCHB CH Coventry Road To Love |
(F) |
J Geerlings/B Shelton/D Salow/B Williams |
|
423 |
GCHS CH Trifecta Sunshine In My Pocket At Maiella CGC TKA |
(F) |
S Costantino/S Hedgepath |
|
348 |
GCHB CH Brynmors Easy Rider |
(M) |
M Hering/T Liston/E Mendoza |
|
298 |
GCHG CH Cariadh Tea Party At Coventry |
(M) |
A Jordan/P Smith |
|
296 |
GCHG CH Dougal Pemdragons Magic Carpet Ride RI DCAT RATN CGCA TKA |
(M) |
A De Bard/C De Bard/A De Bard |
|
273 |
GCHG CH Sassapine Sanctus PT |
(F) |
A Caple |
|
221 |
GCHS CH Kalypso Love On The Rocks CGC TKI |
(M) |
J Palmer/T Mitchell |
|
211 |
GCHS CH Cezanne's Creme Brulee At Lefae |
(M) |
M Koons/B Koons/T Koons/J Charon |
|
208 |
GCHB CH Homespun's Along For The Ride |
(M) |
K Peloquin/C Hellander/A Baker |
Polish Lowland Sheepdogs |
|
|
|
|
|
112 |
GCHG CH Stonebrook Never Say Never To Tramperus |
(F) |
M Hirata/M Korzeniowska |
|
51 |
GCH CH Sundancer's Forevermore Star Lord |
(M) |
D Cross/D Goodland-Rose |
|
38 |
GCHB CH Swancrest Sign Of Zorro |
(M) |
M Hirata |
|
20 |
CH Awangarda Ladislaus At Lucarz |
(M) |
K Nielsen |
|
18 |
GCH CH Tramperus Once Upon The Dream |
(M) |
M Korzeniowska/J Waters/M Hirata |
|
17 |
GCHB CH Podpora Rawipon |
(F) |
J Torge/W Torge |
|
17 |
CH Sunshine's Take It To The Limit |
(F) |
J Devlin |
|
16 |
CH Dulin Southern Charm |
(F) |
M Dulin/J Dulin |
|
15 |
GCHS CH Snowhill's Zak Misha Z Starpons CDX FDC AXP AJP NFP CA BCAT CGCA TKI |
(M) |
R Young/D Holloway/D Gray |
|
14 |
GCHB CH Snowhill's Show Stopper CDX RN CGCA CGCU TKA |
(M) |
N Jadczak/S Jadczak |
Pulik |
|
|
|
|
|
114 |
GCHS CH Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black FDC CGCU TKI |
(M) |
J Hepper |
|
83 |
GCHG CH Cordmaker Boys Will Be Boys RI PT FDC NAP NJP |
(M) |
J Moen/C Pronzini/P Kelly/S Huebner |
|
74 |
GCHB CH Noe Barkaja Huncut Szellem |
(F) |
L Meakin |
|
64 |
GCHB CH Mezok Edes-Retes |
(M) |
M Melroy |
|
49 |
CH Feketedios Csoki BCAT CGCA CGCU TKN |
(M) |
V Cheimis/G Cheimis/L Cheimis |
|
49 |
GCH CH Weatherby Jack Flash |
(M) |
S Maass/M Witwer/C Nusbickel |
|
49 |
GCHB CH Fuzzy Farm All Things Considered |
(M) |
S Lawrence/A Lawrence |
|
38 |
GCH CH Applegate's No Doubt About Her |
(F) |
F Levinson/R Sullivan |
|
38 |
GCHS CH Noe Barkaja Rikkancs Frederick |
(M) |
L Meakin/C Boright |
|
30 |
GCH CH Lajosmeyi The Music Man |
(M) |
L Finegan/A Quigley/P Turner |
Pumik |
|
|
|
|
|
178 |
GCHB CH Silhouettes Beginning To Inspire |
(M) |
C Cassidy |
|
165 |
GCHG CH Bojtosfulu Pajkos Aria Of Perfect Images |
(F) |
C Harmon-Klein |
|
127 |
GCH CH Csunyatelepi Hetyke |
(M) |
C Cassidy |
|
100 |
GCHS CH Copper's Flamme Du Coeur Ignacio De Villiers CA FCAT CGC TKN |
(M) |
H Yount/E Devilliers/C Devilliers |
|
65 |
GCHS CH Blacksheepleaderof The Squadron |
(M) |
C Drake/B Launder |
|
49 |
GCH CH Hegyaljai Szerencses Muskotaly |
(F) |
C Levy/T Levy |
|
47 |
GCH CH Ederra's Handsome Beaubansome At Fastrax |
(M) |
C Drake/M Arechaederra |
|
47 |
GCHS CH Catskill Nyul Bela CA FCAT |
(M) |
I Repasi/L Sulyok |
|
40 |
GCH CH Far East Great Expectations' Lazlow |
(M) |
T Dobbs/K Dobbs |
|
40 |
GCHB CH Catskill Meses Masni FCAT2 DN |
(F) |
I Repasi/L Sulyok |
Pyrenean Shepherds |
|
|
|
|
|
300 |
GCHG CH La Brise Man O War |
(M) |
B Coleman/A Eisenstadt /P Princehouse |
|
128 |
GCHB CH Rpk3 La Brise Violet Celestial FDC |
(F) |
P Princehouse/R Krieger |
|
45 |
CH La Brise Abelion The Sun God |
(M) |
P Princehouse |
|
24 |
GCHS CH La Brise Aria Royale ATT |
(F) |
P Princehouse |
|
20 |
GCH CH Larochelle Secret Society De Terra-Blue DCAT CGC TKN |
(M) |
L Alderman/S Alderman/S Ray |
|
16 |
GCH CH Rare Mettle's Obara Of Cabochard |
(F) |
E Schultz/K Rice |
|
16 |
GCH CH La Brise Rpk3 Lightening Strikes Twice |
(M) |
P Princehouse/R Krieger |
|
8 |
CH Sarriette De Terra-Blue Et Vesper DCAT CGC TKI |
(F) |
S Ray/J Monney-Mckeown |
|
7 |
GCHB CH La Brise Carolina On My Mind |
(F) |
V Rogers/P Princehouse |
|
4 |
CH Pleine Lune De La Rive Madeline |
(F) |
V Rogers/J Steddom |
|
4 |
RACH It's Like Cori Never Ending Energy CD RM5 RAE2 FDC OA OAJ XF BCAT CGCA TKP |
(F) |
K Bishea |
Shetland Sheepdogs |
|
|
|
|
|
2518 |
GCHP CH Kismet Legendary |
(M) |
J French/G Mauldin/M Miller/T Hegarty |
|
993 |
GCHG CH Blue Heavens Orange Crush |
(M) |
T Crady/K Rickard/S Perry-Hinkle/E Crady |
|
824 |
GCHS CH Kensil's Proven Innocent |
(M) |
C Swenson/J Harper |
|
542 |
GCHG CH Aratone Neverland |
(M) |
M Eguro |
|
529 |
GCHG CH Trio's Boy Toy |
(M) |
S Beardslee |
|
496 |
GCHS CH Kell Guess Who CGC |
(M) |
A Massey/R Lucas/J Powers-Hodson/A Thomas/S Schaaf |
|
462 |
GCHS CH Millennium's Martini |
(M) |
L Stewart |
|
446 |
GCHB CH Lynphil Persona |
(M) |
D Mcculloch/K Wendling/P Wendling |
|
399 |
GCHB CH Cielito Lindo Silver Star Sterling"" |
(F) |
X Cavallazzi/G Rodriguez |
|
394 |
GCHB CH Solange We The People |
(M) |
L Nicholas |
Spanish Water Dogs |
|
|
|
|
|
120 |
GCHB CH Dgs Copy This Heifers |
(M) |
J Rahn/K Lancaster /F Ott |
|
23 |
GCH CH Rufina De Tender Teddy |
(F) |
L Benitez/L Benitez Leva/A Reina Cabrerizo/D Garzon Maldonado |
|
20 |
CH Lake-Breeze Kaya The Problem Child |
(F) |
D Molkentin/D Molkentin |
|
15 |
GCHB CH Piposegedaf De Los Llanos Del Valle |
(F) |
J Rahn |
|
15 |
GCH CH Lake-Breeze Sophies Choice BCAT |
(F) |
D Molkentin/D Cocos |
|
15 |
GCHB CH Angel's Cinnamon Sugar De Praderia Nb RA FDC CA FCAT CGC TKI |
(M) |
C Woodling |
|
12 |
CH Praderia Y Ariosa Manzanita Sunset Surf RE CA DCAT CGC TKN |
(M) |
C Woodling/L Harper |
|
11 |
GCH CH Ariosa Praderia Seamist Songbird De Fiesta |
(F) |
L Harper/C Nolan |
|
10 |
Angel's White Knight CGC |
(M) |
D Ertman/J Ertman/S Deangelo |
|
9 |
Waverly's Notadoodle |
(F) |
A Smith |
Swedish Vallhunds |
|
|
|
|
|
193 |
GCHB CH Valkyrie's Flawless |
(F) |
T Garwacki |
|
129 |
GCHB CH Valkyrie Caliente's Stubborn Love Lt FDC BCAT CGC TKN |
(M) |
S Tsioles/T Garwacki/B Tsioles |
|
99 |
GCHB CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt RI |
(M) |
A Lowery/R Carini |
|
78 |
GCHS CH Hightower Frontier's Smoothasbourbon BCAT |
(M) |
M Arszman-Weisbrodt/E Dean/A Weisbrodt |
|
57 |
CH Valkyrie's Stay And Wait Ft FCAT3 TKN FITG |
(M) |
T Garwacki/S Haasper |
|
51 |
GCHB CH Valkyrie's Ziggy Stardust CD FDC SWA SHDA THDN CGCA CGCU TKI ATT |
(M) |
M Nakashima/T Garwacki |
|
38 |
CH Minikota's One Step Closer |
(M) |
L Schaunaman/J Wright/M Khalaj |
|
37 |
GCHB CH Kanouse I Believe In Angels RI ACT1 |
(F) |
D Polito |
|
37 |
GCH CH Silmarillion Barahwolfe The Beacons Are Lit CGC |
(M) |
D Campeau/C Weger/A Weger |
|
34 |
GCHG CH Kingscrest Star Of The New Year FDC CGC TKN |
(M) |
R James/R James |