Thu, 07/23/2020 - 2:13pm

Top 100 Dogs Among All Breeds






  Through August, 2020        
1 GCHB CH Pequest Wasabi (M) 41688 Pekingese S Middlebrooks/I Love/D Fitzpatrick/P Steinman
2 GCHP CH Pinnacle Kentucky Bourbon (F) 33152 Whippets K Latimer/J Descutner/N Shaw/J Smithey/C Smithey
3 GCHP2 CH Syringa - Akadia The Corsair (M) 31812 Shetland Sheepdogs T Crady/K Rickard/D Sirdofsky
4 GCHP2 CH Cinnibon's Bedrock Bombshell (F) 24847 Boxers K Robbins/D Berrey/D Caywood/B Wagaman
5 GCHP CH Sharin Nick Of Dynasty Rc Kennel (M) 21824 Siberian Huskies H Tang
6 GCHG CH Brightluck Money Talks (M) 17625 Welsh Terriers K Bailey/J Mcbrien
7 GCHS CH Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike (M) 15162 Samoyeds J Elford/B Elford/M Ralsky/C Pacht-Ralsky
8 GCHP CH Oeste's In The Name Of Love (M) 13966 Havanese P Odette/M King/B Odette/R Schindler/T Mcfadden/J Vogel
9 GCHS CH Ellenside Red Ike At Eskwyre (M) 13840 Lakeland Terriers T Fayram/C Fayram
10 GCHP2 CH Hill Country's Puttin' On The Ritz (M) 13229 Pugs C Koch
11 GCHG CH Foley's Frat Party CGC (M) 11194 Spaniels (Cocker) ASCOB N Foley/S Carter/E Duggan
12 GCH CH Monocacy Bend's Waterford (M) 10909 English Foxhounds T Koerber/S Nordstrom
13 GCHG CH Cerise Bonanza (M) 9946 Spaniels (English Springer) D Cherry
14 GCHS CH Irvonhill Voignier (M) 9801 Fox Terriers (Wire) G Herrick/N Herrick/R Carusi
15 GCHG CH New Years Somerset Single Barrel Batch (M) 9208 Brussels Griffons R Pereira/R Peralta/R Peralta
16 GCHG CH Diamond Gold Majesu Pisko Bulls (M) 8738 Bulldogs K Gordon/J Fisher/J Flores/N Chavez
17 GCHG CH Wingfield 'N Chebaco Here And Now (F) 8554 Setters (English) P Coller/D Coller/E Hackett
18 GCHS CH Point Dexter V. Tani Kazari (M) 8547 Affenpinschers F Ott/J Rahn
19 GCHG CH Wynmoor Interstellar (M) 8514 Spaniels (English Springer) E Kerfoot/J Hayes/P Peterson/C Vose/R Parchman/T Lauer
20 GCHG CH Hollyhunt Not By Chance (M) 7917 Setters (Gordon) K Stout/M Hunsinger/C Hunsinger
21 GCHG CH Foxwoods Ivywood All Hallows Eve (F) 7739 Spaniels (English Cocker) K Lyons/D Mauterer
22 GCHS CH Legion Of Boom De Bejaune (M) 7265 Briards J Deaver/M Warcholik/P Weinmeister/M Weitz
23 GCH CH Sidekick's Life Is A Highway (M) 7185 Grand Basset Griffon Vendeens J Brown/B Humphrey
24 GCHG CH Bagatelle Moonlight Drive (F) 6717 Old English Sheepdogs R Corbett/B Charest/J Charest
25 GCHS CH Exact Classic Tulsa (M) 6653 Bulldogs L Gatt/A Gatt/S Mckenzie/B Mckenzie
26 GCHP CH Carmel Sky High Wish Upon A Star (F) 6279 Miniature Schnauzers M Jacobs/M Lande/S Soos-Kazel/C Ewer/Y Phelps
27 GCHG CH G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC (M) 6224 Bouviers des Flandres J Guido/S Bowman/S Wieczor/S Mcdaniel
28 GCHP CH Gwencalon's Tam O'Shanter (M) 5986 Beagles (over 13 in.) K Friend/W Friend
29 GCHG CH Broken Rd's Can We Talk At Prunehill CGC (F) 5903 Chinese Shar-Pei M Davis
30 GCHS CH Tamarin Tattoo (M) 5875 Affenpinschers L Mcingvale Brown/D Girouard
31 GCHP2 CH Rivendel's Barefoot Bandit (M) 5817 Schipperkes A Halterman/S Middlebrooks/Z Truesdale/W Truesdale
32 GCHP CH Rummer Run Maximus Command In Chief (M) 5731 Boxers S Anderson/A Anderson/L Dissinger
33 GCHP CH Dawin Steal My Heart (M) 5537 Poodles (Standard) L Campbell
34 GCHP CH Marquis' Hermes V Kenlyn (M) 5497 German Shepherd Dogs L Oster/D Schneider/K Boyles/P Dukeman
35 GCHS CH Crivitz Humphrey Bogart Von Diable (M) 5355 Standard Schnauzers A Shaffer
36 GCHP CH Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN (F) 5054 Portuguese Water Dogs B Mercier/M De Fore
37 GCHB CH Stonehaven Bayshore Secret Sauce (F) 4996 Australian Shepherds R Johnson/J Baylis/J Margeson/J Dale-Margeson/A Bialozor/R Delay
38 GCHG CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine (M) 4848 Tibetan Terriers D Planche/M Lafler/M Demers/P Bernardo
39 GCHS CH Doubloon's Extreme Gamer (M) 4776 Soft Coated Wheaten Terriers E Landa
40 GCHB CH Hampton Ct Broxden Dropthe Mic (M) 4773 Fox Terriers (Smooth) V Malzoni/A Booth/P Booth
41 GCHG CH Demartini's HRH  Prince George Of Cambridge (M) 4767 Bichons Frises D De Martini
42 GCH CH Charteroak Traxx Of Grandeur (M) 4757 Afghan Hounds G Vaccaro/M Vaccaro/E Rechler/B Rechler/M Canalizo
43 GCHG CH Saranac Tipsy Laird (M) 4659 Setters (Gordon) E Fisher/W Fisher
44 GCHP CH Oles Ognennij Zver CGCU (M) 4627 Black Russian Terriers D Hawkes/R Hawkes
45 GCH CH Foxcliffe Claire Randall Fraser (F) 4436 Scottish Deerhounds C Dove/R Dove/A Lloyd
46 GCHG CH Isaby De Terra-Blue (F) 4419 Pyrenean Shepherds D Clayton
47 GCHS CH Dreamland's Game Changer (M) 4308 Chow Chows C Chandler/M Brantley
48 GCHP CH Bret D N Adventureland Star Coach (M) 4161 Dalmatians J Bachey/M Zink/K Tomchek/J Shupp
49 GCHG CH Sandbar's Hardcore Hank MH (M) 4021 Retrievers (Chesapeake Bay) D Baker/A Levy/A Barouche
50 GCHB CH Hightide Tarquin Venus (F) 3993 Poodles (Standard) M Galloway/C Manelopoulos/R Corbin
51 GCHG CH Harehill's Say No More (F) 3961 Ibizan Hounds B  Phifer/W Anderson
52 GCHG CH Kelsey's Gran Torino CD BN RA CGC (M) 3930 Rottweilers C Gilden/K Gilden
53 GCHS CH Polar Mist Kick Up The Party (M) 3831 Samoyeds L Blue/K Horton
54 GCHG CH Liburnium Diamond Fabelhaft (F) 3820 French Bulldogs P Shaw/J Dalton/J Turjoman
55 GCHG CH Smash Jp Copenhagen (F) 3803 Poodles (Toy) C Gauche
56 GCHP CH Tradewind's Ida Bomb JH CA CGC TKI (M) 3783 Vizslas M Bickley/F Bickley/I Kavafian
57 GCHP CH Silhouette's Spellbound (M) 3681 Weimaraners C Cassidy
58 GCHB CH Woodside's Arabella (F) 3669 German Shepherd Dogs K Swecker-Thacker
59 GCHB CH Telltale Kinky Boots (F) 3639 Spaniels (English Springer) E Fink/N Siver/T Lowe/R Novack
60 GCHB CH Teenage Dream Of Hangaram (M) 3592 Pomeranians S Hwang
61 GCH CH Ta-Jon's It's Raining Sugar (F) 3518 Maltese D Hunter
62 GCHG CH Onak'Stouch Of Gold (M) 3432 Alaskan Malamutes J Corr/R Caprio/W Corr
63 GCHG CH Scott's Lady Liberty (F) 3399 Bearded Collies C Wathen/T Wathen/J Olivera/S Olivera
64 GCHG CH Aurora's Rhythm Of My Heart (M) 3398 Salukis J Mueller
65 GCHS CH Far Away Black Star CGC TKI (M) 3383 Portuguese Water Dogs L Taft
66 GCHP CH Danfour Keep The Madness Rolling (M) 3374 Poodles (Miniature) N Munneke/B Bird
67 GCHP CH Heartland's Rip In Time (M) 3374 Havanese P Tschohl/S Mccabe/D Mchugh/W Koistinen
68 GCHS CH Foxtail's Race To The Finish (M) 3326 Beagles (over 13 in.) S Berndt-Smith/D Smith/W Alexander
69 GCHB CH Sabe's The Sky's The Limit (M) 3283 Boston Terriers C Sanchez/M Sanborn/S Saberton
70 GCH CH Kiarry My Grass Is Blue (M) 3236 American Foxhounds E Charles/L Miller
71 GCHP2 CH Oceano Darbydale's Xecutive Decision (M) 3232 Newfoundlands K Wortham/G Griffith/C Bergmann/M Price
72 GCHB CH Gleann Damn Daisy (F) 3200 Glen of Imaal Terriers S Savilahti/M Mcdaniel/B Wright-Osment
73 GCH CH My Mila V. Tani Kazari (F) 3182 Affenpinschers G Manas/A Pabustan
74 GCHP CH Whiskybae Haslemere Habanera (F) 3149 Scottish Terriers C Lacoe/J Barton/F Melville
75 GCHG CH Alpine's Lbk Living On The Road BCAT DS CGC TKN (M) 3075 American Staffordshire Terriers E Thomason/L Keller/A Tighe/K Thomason
76 GCHP CH Stone Run Afternoon Tea (F) 2951 Poodles (Standard) C Unger/W Lee
77 GCHS CH Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope (F) 2950 Pointers C Pinkston/H Medeiros/L Fitzgerald
78 GCHB CH Mephisto Dances With The Devil (F) 2921 Boxers J Billhardt
79 GCHG CH Lakeridge Penhurst Ace In The Hole (M) 2891 Poodles (Standard) D Ferguson-Jones/P Dugan
80 GCHS CH Valifyre Freespirit Icy Sparks (M) 2869 Papillons M Mosing/K Laan/C Laan
81 GCHG CH Cammcastle's The One And Only General Of Valor TT CGC TKN (M) 2842 Rottweilers S Roberts/P Marsh/J Roberts/S Guynn
82 GCHB CH Roclyn Brew Ha Ha (M) 2770 Setters (Irish) C Stanford/N Slohin
83 GCHP CH Karnovanda's Stephen Coldbear (M) 2758 Siberian Huskies D Thacker/D Beckman
84 GCHG CH Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty (F) 2756 Great Danes M Ruppert/S Taylor
85 GCHB CH Starline Windborn Classique (F) 2755 Whippets J Truitt/J Zolezzi/L Wilson-Paust/L Lawrence
86 GCHB CH Southdown Ready Set Reign (M) 2743 English Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles) B Van Deman/G Jones
87 GCHG CH Chaselands Mathew Moss (M) 2741 French Bulldogs N Shaw/C Howard
88 GCHG CH Eagle's The Wolverine (M) 2740 Miniature Pinschers K Winters/C Griswold/J Waters
89 GCHG CH K'Mander Dawnglow Arnage (M) 2724 Spaniels (English Cocker) K Anderson/N Atkins/E Atkins/E Neff
90 GCH CH Bugaboo's Courage Of Conviction (M) 2692 Old English Sheepdogs C Johnson/H Johnson/D Johnson/M Johnson
91 GCHG CH Dunhill Thunderbolt (M) 2679 Bearded Collies V Shafer/S Shafer/R Harrington/K Harrington
92 GCHG CH Xotica N Bib N" Tux One Shining Moment" (M) 2678 Spaniels (Cocker) Black B Warren
93 GCHG CH Empee's Cyber Monday (M) 2636 Pomeranians M Panlilio/S Hentschel/M Ingco
94 GCH CH Mystic Suntime Everclear (F) 2625 Shetland Sheepdogs T Robinson/N Yadong
95 GCHG CH Whispering Pines Lover Boy BCAT DM DS (M) 2538 Schipperkes K Macfarlane/R Macfarlane/J Plourde
96 GCHG CH Artic Sun's Pursuing The Dream JH (M) 2521 Retrievers (Flat-Coated) D Brown/S Brown/J Mueller
97 GCHP CH Brekkukots Allies with Underdog CGC (F) 2520 Chinese Shar-Pei J Mauk/S Beazly/S Bjornsson
98 GCHB CH Very Vigie Nobody Is Perfect (M) 2501 Spaniels (Cocker) Parti S Kaul/E Charles/R Beinhauer/D Close/J Cavallin/S Whincup/F Glendinning
99 GCHS CH Snowmist Fresca Crystalfountan (F) 2486 Siberian Huskies K Ramey-Leblanc/H Shimizu
100 GCHS CH Long Grove's Saint Louis (M) 2407 Giant Schnauzers C Sansone/S Sansone

Stay Connected

Email:
info@dognews.com

Phone:
516-922-1300

YES! Send me Dog News' free newsletter!